Krok, který měl z Kuby vymýtit symbol amerického průmyslu. Dovoz nových aut bez předchozího povolení vlády byl rozhodnutím Fidela Castra z roku 1959 zakázaný. Sankce uvalené o rok později Spojenými státy na obchod s Kubou pak fakticky znamenaly, že jediná nově dovážená auta pocházela ze Sovětského svazu, případně dalších zemí sovětského bloku.
Dnes je z Kuby díky oběma opatřením světové automobilové unikum: těžko byste jinde hledali takové množství automobilových veteránů, které jsou i po 70 letech v provozu! A to ne jen jako výstavní kousky, kterými se jejich majitelé dvakrát za rok jedou pochlubit na sraz veteránů, ale coby plnohodnotná auta pro každodenní život a dnes už i pro solidní výdělek díky přepravě turistů.

Embargo na vývoz nejen aut, ale i náhradních dílů z USA na Kubu postavilo Kubánce ve spojitosti s omezenými možnostmi získat jiná auta před vskutku složitou otázku: jak udržovat své staré ameriky po dlouhá desetiletí stále v chodu? Řešením byla buď kanibalizace starých vozů, které již dosloužily, ilegální dovoz z USA, a nebo fúzování kapitalistických a socialistických strojů, kdy používali celé motory či jejich součásti z Volh, Moskvičů či Lad. Anebo z motorových člunů 🙂

Každopádně se z Kubánců stali mistři svého oboru, kteří své oblíbené “máquiny” udržovali ve výborném stavu a byli na ně vždy náležitě hrdí.
Když už se nepodařilo auto resuscitovat a rodina neměla možnost koupit nový vůz z některé spřátelené socialistické země, nezbývalo, než se vrátit ke koňskému povozu. Těch dnes jezdí po kubánských silnicích a dálnicích (sic) srovnatelné množství, jako automobilů.
V roce 2011 kubánská vláda podnikla první krok v liberalizaci trhu s automobily, kdy umožnila Kubáncům mezi sebou volně nakupovat a prodávat stará auta. V roce 2013 pak přišlo potenciálně ještě významnější opatření, kdy po 54 letech padl zákaz dovozu nových aut bez povolení. Nepřekonatelnou bariérou dovozu nového zahraničního auta pro většinu Kubánců ale zůstává cena, kterou stát reguluje dovozním clem na zhruba čtyřnásobek běžné tržní ceny.

Stále ale zůstává v platnosti americké embargo na obchod s Kubou, určité uvolnění obchodu se týká zatím jen tabáku a alkoholu. V dohledné době tak nelze očekávat obnovu dovozu amerických aut na Kubu.

Ale mnozí Kubánci nedočkavě čekají na uvolnění embarga i v opačném směru: předpokládají, že američtí sběratelé veteránů či automobilových rarit zaplaví Kubu a budou odkupovat staré kousky za astronomické ceny. I to je jeden z důvodů, proč své ameriky Kubánci neustále oživují a přispívají tak k udržení genia loci na Kubě, o němž díky výletu kapely Létající Obušky píši v samostatném článku.
