Brno

Vánoce v Brně

Náměstí svobody

Brněnské centrální náměstí tradičně hostí vánoční trhy. Prostoru vévodí ozdobený strom, přes náměstí a navazující Masarykovu ulici projíždí vánočně nazdobená historická šalina 🙂 a atmosféru spoluvytváří směsice vůní linoucích se ze stánků nabízejících klobásy, sýry, hranolky, punče, svařené víno či brněnskou specialitu Turbomošt.

Fotografie vznikla sloučením pěti snímků focených za různých světelných podmínek.

Dominikánská ulice

Dekorativní osvětlení na budově magistrátu městské části Brno-Střed vede oči k dominantě Dominikánského náměstí, kostelu sv. Michala Archanděla.

Vyšší zrnitost spoluvytváří dojem obrazu malovaného tuhou.

Zelný trh

Náměstí, které nabízí možná tu nejvíce vánoční atmosféru: množství stánků s občerstvením, výrobky z ovčí vlny, vykovanými podkovami či zvonky (ano, včetně málé kovárny s ohněm, měchem a kovadlinou 🙂 ), přívěsky, kosmetikou z levandulí. Nechybí vánoční strom, zvonek pro štěstí a pódium pro vystupující.

Velkým pozitivem brněnských vánočních trhů je, že se během posledních let postupně podařilo obsadit stánky výrobky, které s Vánocemi ladí a návštěvník tak již není atakován plastovými autíčky na dálkové ovládání nebo novou kolekcí džínů z Číny 😉 Bravo, Brno! 🙂

Dominikánské náměstí, nádvoří Nové radnice

Poněkud v ústraní vánočních trhů na Dominikánském náměstí zpřístupnil brněnský magistrát nádvoří Nové radnice i po skončení úředních hodin. Skvělý nápad! 🙂

Nádvoří bylo velmi decentně osvětlené, takže focení bez stativu vyžadovalo vyšší citlivost snímače a tedy větší zrnitost výsledné fotky, ale ponurá atmosféra tam nepanovala. Spíš lehce tajemná 🙂

Moravské náměstí

Kulaté, oblé, lehce cirkusové… Svým tvarem si o to centrální část Moravského náměstí říká: kulatý půdorys s fontánou uprostřed připomíná šapitó s kruhovou arénou, a proto není divu, že i koncept vánočních trhů na tomto prostoru navozuje inspiraci cirkusem: velké bílé stany oblých tvarů poskytující v nevlídných podmínkách útočiště pro návštěvníky trhů, další malé stánky po obvodu prostrantsví, a zejména KOLO! Druhé brněnské kolo!

Fotku kola jsem pořídil ještě před jeho otevřením pro návštěvníky, protože poté již nebylo možné být s kolem chvíli o samotě. Fronty byly po celý den, ale ta chvíle čekání za to stála. Pohled na Brno byl při dobré viditelnosti cenným bonusem k povedeným vánočním trhům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *